Text převzatý z webu Hospodářských novin (https://archiv.ihned.cz/c1-66898850-svetlikovy-plany-lahev-s-kyslikem-pro-kazdeho-na-svete-loni-jich-vyrobil-desetinasobne-vice-nez-drive)
Když přišla do Česka loni na jaře koronavirová pandemie, v továrně na výrobu ocelových lahví Vítkovice Cylinders průmyslníka Jana Světlíka měli napilno. Podnik jel nonstop na čtyři směny, aby uspokojil poptávku po lahvích, do nichž se dá natlačit kyslík potřebný pro pacienty s dýchacími potížemi. „V minulých letech jsme vyráběli ročně 10 až 15 tisíc lahví, loni to bylo celkem 115 tisíc, tedy desetinásobek,“ řekl v rozhovoru pro HN Jan Světlík.
Přes raketový nárůst produkce není Světlík s loňským rokem příliš spokojený. „Poškodil nás třetí kvartál. Když pominula první vlna covidu, všichni se vrátili z home officů a zjistili, že sice pracovali, ale nic zásadního uděláno nebylo. Klienti nám ve velkém začali posunovat zakázky až na loňský čtvrtý a první kvartál letošního roku,“ ohlíží se za krizovým obdobím.
Optimismus firmě nevydržel hlavně v Česku. Nejprve sice stát zařadil vítkovickou továrnu na seznam strategických firem pro případné nákupy lahví na kyslík, nakonec ale z obchodu nic nebylo. „Dali jsme nabídku na kyslíkové lahve, 10 tisíc jich vyrobili a ministerstvo zdravotnictví vše nakonec zrušilo, že lahve nejsou potřeba,“ postěžoval si nedávno Světlík na Twitteru.
Důvodem však bylo také to, že kyslík rovnou v lahvích nabízely i velké tradiční firmy, jako například Linde. „Český stát pak ještě povolil, z mého pohledu zcela nesmyslně, že se medicinální kyslík pro nemocnice může plnit do industriálních lahví, což trvá dodnes. Považujeme to za velký problém,“ tvrdí Světlík. Tyto lahve jsou podle něj pro kyslík nevhodné.
Ostravský průmyslník upozorňuje, že žádnou poptávku nemá od státu jeho lahvárna ani teď. Přestože ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že v nemocnicích kyslík na dýchání chybí.
„Nemůžeme říct, že by nám covid pomohl k lepším výsledkům. Spíš bych řekl, že se nám snížily o 10 až 15 procent,“ popisuje Světlík. Novými investicemi a akvizicemi v zahraničí ale firma nakonec zvedla zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) o 26 procent na 570 milionů korun. Tržby holdingu vzrostly o 4,4 procenta na 4,4 miliardy korun.
Na růstu prodejů lahví se podílela hlavně Evropa, kam směřovalo zhruba 45 procent produkce. „Významné jsou pro nás Polsko, Ukrajina, USA, Itálie a Španělsko. Hlavně Spojené státy si teď nakupují strategicky velké objemy kyslíkových lahví,“ vysvětluje. V Česku společnost prodala loni firmám zhruba 15 tisíc lahví na kyslík.